02 september 2009

Vad kostar en liter mjölk?

Vad kostar en liter mjölk, frågar jag eleverna?
24 kronor.
10 - 14 kronor.
10 kronor.
10 kronor.

Ja, man behöver egentligen inte ens fundera på vad man kan använda i matematikundervisningen - det är bara att ta något från t ex matbordet, ur godispåsen, på resan, i badrummet, i garderoben .... ja precis vad som helst.

Det är då matematik blir vardagskunskaper.

Inga kommentarer: